Certyfikaty dla firmy

Co to jest certyfikat ?

Certyfikaty, wyróżnienia oraz dyplomy to dokumenty poświadczające kompetencje w danej dziedzinie lub środowisku. Gdy kontrahent szuka nowego wspólnika lub usługodawcę w jakimś segmencie gospodarki to zawsze gdy ma do wyboru partnera z certyfikatami oraz takiego bez to wybierze tego z wyróżnieniami. Dlaczego tak się dzieje odpowiemy w dalszej części tego artykułu. Wracając do tematu, dokument jest wystawiany przez przedsiębiorstwo z którym współpracowaliśmy lub przez firmę zewnętrzną zajmującą się takimi usługami. Certyfikaty, dyplomy oraz wyróżnienia są ciekawym elementem strategii marketingowej. Wiele przedsiębiorstw przeznacza na ten cel spory budżet. I jak widać, z roku na rok, przedłużają współpracę gdyż certyfikaty są stale utrzymywane. A wiadomo że programy certyfikujące również pobierają opłaty aby utrzymać swoją działalność.

 

Czy warto posiadać certyfikaty ?

Jak widać rynek certyfikatów nadal przeżywa swój bum i ma się całkiem dobrze. W każdym kolejnym roku pojawiają się nowe przedsiębiorstwa które chcą lub bardzo potrzebują wyróżnić się na tle konkurencji. Wszelakiego rodzaju dokumenty które potwierdzają kompetencje w danej dziedzinie są strategicznie ważnym elementem w dzisiejszym marketingu. Dlatego bardzo ważnym jest aby posiadać jeden lub kilka certyfikatów które pomogą złamać pierwszy opór nowego kontrahenta.

 

Co daje dokument wyróżniający firmę ?

Gdy przedsiębiorcy szukają nowych partnerów biznesowych, często oprócz szukania firmy z konkretnej dziedziny patrzą na opinie które krążą w internecie na jej temat. Lepiej o takie kwestie samemu zadbać. Większość programów certyfikujących udostępnia miejsce na opinie użytkowników na temat danej firmy. Takie opinie są lepiej widziane przez kontrahentów gdyż odnajdujemy je na zewnętrznych serwisach które żyją z wyróżniania dobrych przedsiębiorstw. Pozytywne opinie same nakręcają sprzedaż. Dodatkowe wyróżnienie kilkoma sztukami dokumentów certyfikujących zrobi odpowiednie wrażenie na każdym niedowiarku.

 

Czy za certyfikaty się płaci ?

Tak, wszystkie programy certyfikujące są odpłatne. Jest to spowodowane faktem otrzymania dokumentu w postaci drukowanej, często wzbogacone o odpowiednie ramki z stojakiem dzięki czemu dokument lepiej się prezentuje. Sam program certyfikujący również ma swoje koszty marketingowe oraz operacyjne. Dlatego taka działalność jest finansowana z dokumentów które są wystawiane dla zainteresowanych wyróżnieniem firm.

 

Oczywiście każdy certyfikat różnie się ceni. Wszystko zależy od rozpoznawalności oraz ilości kontrahentów uczestniczących w programie. Jednak wartość takiego dokumentu nie powinna przekraczać 300 zł rocznie. Oczywiście jeśli wybieramy usługi dodatkowe to wartość pakietu będzie znacznie wyższa. Dlatego warto zastanowić się nad dostępnymi certyfikatami. Niektóre potrafią kosztować nawet 1200 zł rocznie a nie dają żadnych konkretnych korzyści poza posiadaniem dokumentów. Inne zamykają swój koszt w 400 zł rocznie a dostarczają cały szereg usług dodatkowych które działają pozytywnie na promowaną markę.